Sunday, January 24, 2016

Pierwsze warzenie / First brewing

Witam po dość długiej i nie planowanej przerwie. Niestety nie zawsze wszystko układa się tak jak byśmy chcieli i niektóre rzeczy trzeba odłożyć na później. Później właśnie nadeszło, z tej okazji zapraszam Was do nowego działu "Wytwórnia", w którym nie tylko panie znajdą coś dla siebie ;).

Już od jakiegoś czasu pieczemy w domu chleby, robimy własne domowe sery i inne przetwory. Tym razem mój mąż postanowił zrobić w domu PIWO. Uznałam, że to też jest forma rękodzieła i postanowiłam przeprowadzić relację z naszych prac twórczych.
Jako, że to nasza pierwsza próba, poszliśmy trochę na łatwiznę i kupiliśmy gotowy zestaw.
...


Najtrudniejszą rzeczą okazało się znalezienie w mieszkaniu miejsca z odpowiednią i stałą temperaturą, w której drożdże mogłyby spokojnie pracować. I tak przez cały tydzień przenosiliśmy termometr z pokoju do kuchni, z kuchni do łazienki, do piwnicy, na klatkę schodową itd. W końcu udało się znaleźć miejsce gdzie jest dokładnie 21,5 st. Wczoraj zrobiliśmy małe przemeblowanie aby nasze piwko miało wygodnie, a dziś od rana przygotowywaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy. Nie obyło się bez małych problemów.
Okazało się, że zgromadzenie 20 litrów letniej przefiltrowanej wody nie jest proste, jakoś daliśmy radę ale na następny raz trzeba będzie zakupić jakiś duży ganek.

Najpierw rozrobiliśmy i zagrzaliśmy ekstrakt słodowy.
...Gdy już wszystko było przygotowane i czas było zacząć właściwe warzenie piwa, spotkała nas niemiła niespodzianka. Nasz otwieracz do puszek po prostu się rozsypał :( ...


Dalej poszło już w miarę gładko. Do naszej "zupki" dodaliśmy koncentrat IPA i nasze przyszłe piwko zmieniło swój kolor :)...
Jeszcze tylko przygotowanie roztworu drożdży i mierzenie zawartości jedzonka dla nich, czyli cukru, i już prawie gotowe...Teraz nasze piwko stoi sobie w swoim pokoiku, fermentuje i czeka....


Dla tych którym udało się dotrwać do końca mały KONKURS.
Należy wymyślić nazwę dla naszego PIWA i wpisać ją w komentarzu pod postem.
Uwaga !!! Konkurs tylko dla odważnych, gdyż do wygrania jest oczywiście degustacja :)
(preferowany odbiór osobisty)
...

3 comments:

  1. No Kochani, chylę czoła!!! Świetny pomysł, pomyślę nad nazwą, nic tak na szybko do głowy nie przychodzi;) Pozdrawiam

    ReplyDelete
  2. Mój typ - Piwo DoMaNoWe :)

    ReplyDelete
  3. Ewentualnie - DoMaN bursztynowy :)

    ReplyDelete

Każdy komentarz jest dla nas bardzo ważny - jeśli macie jakieś uwagi bądź chcielibyście wyrazić swoją opinię - będziemy bardzo wdzięczne ;)